FC Lahti ry:lle uusi hallitus – työ lahtelaisten seurojen yhdistymisen eteen jatkuu kesän aikana

FC Lahti ry:n 7.6.2024 järjestämässä ylimääräisessä yhdistyksen kokouksessa on valittu seuralle uusi hallitus, jossa on edustus kaikista ydinseuroista. Yhdistyksen kokous hyväksyi myös seuralle uudet säännöt.

FC Lahti ry:n hallitukseen kuuluvat puheenjohtaja Urpo Karjalainen (FC Lahti ry), varapuheenjohtaja Risto Saloranta (FC Lahti ry), Keijo Uutela (FC Kuusysi ry), Ilkka Kontkanen (FC Reipas ry), Mika Halttunen (FC Lahti Oy), Mike Suviranta (Lahden Reipas ry), Tarja Kariola (FC Reipas ry) ja Harri Kampman (FC Kuusysi ry).

Hallituksen työskentely uudella kokoonpanolla käynnistyi tiistaina 18.6.2024 pidetyssä hallituksen kokouksessa.

Seurat allekirjoittivat 22.5.2024 hallitustensa hyväksymän aiesopimuksen FC Reipas ry:n ja FC Kuusysi ry:n junioritoiminnan siirtämisestä osaksi FC Lahti ry:n toimintaa. Aiesopimuksen perustana on syksyllä 2023 käynnistetty tiivis lahtelaisen jalkapallon kehitysprosessi, johon on osallistunut lähes 100 henkilöä.

Työ yhdistymisen eteen jatkuu kesän aikana muun muassa henkilöstösuunnittelun ja kauden 2025 valmistelun osalta.

Seurat tiedottavat seuraavan kerran valmistelutyön etenemisestä elokuussa.

Lisätietoja:

Urpo Karjalainen, puheenjohtaja, FC Lahti ry, karjalainen.upi@gmail.com